Ktalog_tytułowaZ nieukrywaną przyjemnością prezentujemy Katalog Nawierzchni Chodników etap I – Stare Miasto. Jest to owoc naszych blisko dwuletnich prac.

Zaczęło się dość niewinnie, na jednym z wielu spacerów przez Stare Miasto. Każda z takich przechadzek wymusza na nas prowadzenie bacznych obserwacji, aby bez kontuzji pokonać drogę do celu, a przy okazji skłania nas do refleksji nad obecnym stanem chodników w ścisłym centrum miasta.

Owa refleksja, jesienią 2011 roku, natchnęła nas pomysłem przeprowadzenia inwentaryzacji obszaru w granicach historycznego Ringu Stübbena. Nie udałoby nam się tego dokonać bez pomocy kół naukowych:

– Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,

– Koła Naukowego Studentów Budownictwa Politechniki Poznańskiej,

– Koła Naukowego Studentów Architektury Politechniki Poznańskiej.

Razem, w marcu 2012 roku, przemierzyliśmy blisko 50 km chodników wykonują setki fotografii i sporo materiału kartograficznego. Na tej podstawie stworzyliśmy projekt Katalogu Nawierzchni Chodników, który w listopadzie 2012 roku, został zaprezentowany na Komisji Rewitalizacji. Nasza kilkumiesięczna praca zyskała uznanie wśród członków Komisji, którzy powierzyli nam wykonanie finalnego dokumentu.

Prace nad Katalogiem Nawierzchni Chodników wystartowały w sierpniu 2013 roku w zespole wszystkich kluczowych podmiotów. Połączyliśmy siły z prof. Krzyżaniakiem z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pracownikiem istniejącego w latach 90 Biura Plastyka Miejskiego. Jego wiedza w aspekcie miejskich posadzek oraz małej architektury jest wręcz nieoceniona.

Cały materiał podlegał ciągłej konsultacji merytorycznej z Miejskim Konserwator Zabytków Panią Joanną Bielawską-Pałczyńską oraz zastępcą Dyrektora Katarzyną Bolimowską i Naczelnikiem Ireneuszem Woźnym z Zarządu Dróg Miejskich.

Niezwykle cieszy nas fakt dobrej współpracy ze środowiskiem akademickim i jednostkami Urzędu Miasta. Pokładamy nadzieje, że w przyszłości przyjdzie nam wspólnie tworzyć kolejne etapy Katalogu w podobnej dobrej atmosferze.

Pod poniższym linkiem znajduje się finalna wersja Katalogu Nawierzchni Chodników. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem i zgłoszenia ewentualnych uwag do 31 stycznia 2014 roku przez formularz na stronie.

Katalog Nawierzchni Chodników etap I – Stare Miasto

Kategorie: EstetykaUrbanistyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Estetyka

Pozytywna zmiana

W święto miasta, imieniny jego patronów św. Piotra i Pawła, chcielibyśmy wyróżnić trzy pozytywne zmiany jakie zaszły w ostatnim okresie w naszym mieście, remontu i reorganizacji ruchu na ul. Słowackiego, otwarcia nowej części Wartostrady oraz Czytaj więcej…

Aktualności

Społeczna funkcja ulicy

Ostatnio sporo dyskutuje się o nowych pomysłach na strefę Tempo 30 w Poznaniu. Podobne projekty w całej Polsce również rodziły kontrowersje. Jednak po dobrej realizacji strefy, np. w Gdańsku, gdzie strefę uspokojonego ruchu wprowadzono na Czytaj więcej…

Urbanistyka

Uwagi IdP do projektu przebudowy ul. Rybaki

Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania pozytywnie przyjmuje projekt przebudowy ul. Rybaki. Na uwagę zasługuje fakt powiększenia przestrzeni przeznaczonej dla pieszych oraz rewaloryzacja szaty roślinnej. Planowana inwestycja w połączeniu z rozszerzeniem strefy Tempo 30 powinna dać pozytywny impuls Czytaj więcej…