Katalog Nawierzchni Chodników etap I – Stare Miasto

Opublikowane przez IdP w dniu

Ktalog_tytułowaZ nieukrywaną przyjemnością prezentujemy Katalog Nawierzchni Chodników etap I – Stare Miasto. Jest to owoc naszych blisko dwuletnich prac.

Zaczęło się dość niewinnie, na jednym z wielu spacerów przez Stare Miasto. Każda z takich przechadzek wymusza na nas prowadzenie bacznych obserwacji, aby bez kontuzji pokonać drogę do celu, a przy okazji skłania nas do refleksji nad obecnym stanem chodników w ścisłym centrum miasta.

Owa refleksja, jesienią 2011 roku, natchnęła nas pomysłem przeprowadzenia inwentaryzacji obszaru w granicach historycznego Ringu Stübbena. Nie udałoby nam się tego dokonać bez pomocy kół naukowych:

  • Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,
  • Koła Naukowego Studentów Budownictwa Politechniki Poznańskiej,
  • Koła Naukowego Studentów Architektury Politechniki Poznańskiej.

Razem, w marcu 2012 roku, przemierzyliśmy blisko 50 km chodników wykonują setki fotografii i sporo materiału kartograficznego. Na tej podstawie stworzyliśmy projekt Katalogu Nawierzchni Chodników, który w listopadzie 2012 roku, został zaprezentowany na Komisji Rewitalizacji. Nasza kilkumiesięczna praca zyskała uznanie wśród członków Komisji, którzy powierzyli nam wykonanie finalnego dokumentu.

Prace nad Katalogiem Nawierzchni Chodników wystartowały w sierpniu 2013 roku w zespole wszystkich kluczowych podmiotów. Połączyliśmy siły z prof. Krzyżaniakiem z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pracownikiem istniejącego w latach 90 Biura Plastyka Miejskiego. Jego wiedza w aspekcie miejskich posadzek oraz małej architektury jest wręcz nieoceniona.

Cały materiał podlegał ciągłej konsultacji merytorycznej z Miejskim Konserwator Zabytków Panią Joanną Bielawską-Pałczyńską oraz zastępcą Dyrektora Katarzyną Bolimowską i Naczelnikiem Ireneuszem Woźnym z Zarządu Dróg Miejskich.

Niezwykle cieszy nas fakt dobrej współpracy ze środowiskiem akademickim i jednostkami Urzędu Miasta. Pokładamy nadzieje, że w przyszłości przyjdzie nam wspólnie tworzyć kolejne etapy Katalogu w podobnej dobrej atmosferze.

Pod poniższym linkiem znajduje się finalna wersja Katalogu Nawierzchni Chodników. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem i zgłoszenia ewentualnych uwag do 31 stycznia 2014 roku przez formularz na stronie.

Katalog Nawierzchni Chodników etap I – Stare Miasto

Kategorie: EstetykaUrbanistyka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *