TAK dla Pasażu Kultury – list otwarty

Opublikowane przez IdP w dniu

Poniżej zamieszczamy list otwarty ws. pasażu kultury skierowany do dyrektora Muzeum Narodowego pana
Wojciecha Suchockiego.
—————————————————————————————————–
pasaz012012
Szanowny Panie Dyrektorze,
Jesteśmy zaniepokojeni Pańską negatywną decyzją wobec powstania w bieżącym roku Pasażu Kultury i wyrażamy wobec niej swój sprzeciw. To bardzo źle kiedy dobre inicjatywy kulturalne są torpedowane, szczególnie przez osoby z kręgu kultury, nauki i sztuki. Stoi Pan bowiem na straży ważnej instytucji – Muzeum Narodowego i podległych mu placówek. Taka pozycja szczególnie zobowiązuje do dbania o kulturę i jej promocję pod każdym względem!

W czasie krótkiej trzyletniej działalności Pasaż Kultury odniósł wielki sukces, stając się ważnym i ciekawym miejscem na planie Starego Miasta. Jego zalety – prócz czysto merytorycznych w zakresie podejmowanych działań (nietuzinkowe koncerty, niesztampowe imprezy, wystawy, prelekcje, pokazy) są bardzo praktyczne. To obszar zamknięty dwoma obiektami niezamieszkałymi (muzeum i galerią) co oznacza, że nie powoduje uciążliwości dla mieszkańców (związanych np. z hałasem).

Dziś poprzez media dowiedzieliśmy się, że Pasaż Kultury ma być uśmiercony z powodu problemów Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego.

Nasuwa się nam kilka kwestii, które nie pozwalają nam się zgodzić ze wspomnianą decyzją:
– co zrobiło Wielkopolskie Muzeum Wojskowe by wykorzystać potencjał gości Pasażu Kultury i zachęcić ich do odwiedzin placówki?
– jak Wielkopolskie Muzeum Wojskowe chce zabiegać o zwiedzających, kiedy zamiast zachęcać ludzi do przebywania na Starym Rynku, robi wszystko by stał się on martwym miejscem?
– dlaczego nagle po 3 latach wychodzą nierozwiązane kwestie techniczne typu np. drgania, śmieci czy zaplecze, a jako jedyną alternatywę podaje się likwidację Pasażu Kultury?

Przecież są to sprawy kuriozalne – do rozwiązania drogą prostych kroków jak chociażby dobre zaplanowanie czy wygłuszenie przestrzeni Pasażu od strony muzeum. Wymaga to tylko dobrej woli i kilku spotkań technicznych. Działanie na zasadzie „nie jest wszystko ok, więc trzeba zlikwidować” zdecydowanie mija się z celem.

Pragnę Pana poinformować, że nasze stowarzyszenie podejmie szereg działań zmierzających do wsparcia inicjatywy Pasażu Kultury. Liczymy na zmianę Pańskiej decyzji. Jest to ogromna szansa dla Starego Rynku i samego Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, potrzeba jednak pracy marketingowo-promocyjnej i zmiany sztywnych kanonów i starych przyzwyczajeń, które niszczą polskie muzealnictwo.

Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że każda eliminacja aktywności kulturalnej z obszaru Starego Miasta jest równoznaczna z powolnym dobijaniem działalności kulturalno-oświatowej dokonywanym na samych placówkach muzealnych. Oznacza to, że takie decyzje podcinają tę samą gałąź, na której także Muzeum Narodowe i jego oddziały powinno się rozwijać. Proszę o tym pamiętać!

Licząc na pozytywny odzew z Pańskiej strony, pozostaję
z wyrazami szacunku
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia
Paweł Sowa
Prezes

 

Ściągnij wersję PDF.

Kategorie: Estetyka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder