Konkurs Dobry Remont 2013
Szanowni Państwo! Rozpoczynamy piątą edycję konkursu na Najlepszą renowację elewacji kamienicy w Poznaniu w 2013 r. „DOBRY REMONT”. Miło nam poinformować, że konkurs po raz kolejny odbywa się pod patronatem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, pani Joanny Bielawskiej – Pałczyńskiej. Ponadto po raz pierwszy patronat obejmuje również pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Estetyki Wizerunku Miasta, pan Piotr Libicki.
Idea
Tak jak w poprzednich edycjach konkursu, chcemy promować ochronę dziedzictwa kulturowego i historycznego Poznania, którego bogactwo przejawia się w architekturze kilku tysięcy budynków. Ten ciekawy zbiór obiektów uwzględnienia zarówno piękne kamienice powstałe w XIX i XX wieku, jak i te młodsze, rzadko doceniane przykłady przedwojennego oraz powojennego modernizmu. Poznań posiada bardzo bogatą substancję zabytkową, którą warto zachować dla przyszłych pokoleń w oryginalnej formie, wykorzystując jednocześnie cały jej potencjał. Zadaniem konkursu jest promocja idei kompleksowego podejścia do dbania o zabytki, uwzględniającego w najwyższym stopniu wymogi ochrony konserwatorskiej i zastosowanie wysokiej jakości materiałów.
Jest to już piąta edycja naszego konkursu. Wyniki poprzednich edycji znajdują się tutaj (2009), tutaj (2010), tutaj (2011) oraz tutaj (2012). Rok temu w wyniku głosowania, miano najlepszej renowacji otrzymała kamienica przy na rogu ul. Kwiatowej 3 / Rybaki, znana z mieszczącej się w niej restauracji Manekin.
Jak wiele remontuje się w Poznaniu?
W 2013 roku naliczyliśmy 136 remontów obiektów zabytkowych w Poznaniu.
W 2012 r. były to 142 obiekty, w 2011 r. – 165, w 2010 r. – 125, a w 2009 r. – 90.
Mnogość budynków użyteczności publicznej poddanych renowacji cieszy nas ogromnie – to one wszak w sposób widoczny i najbardziej efektowny wpływają na pejzaż naszego miasta.
Dedykacja
Mijają 3 lata odkąd wyburzono położoną przy ul. Krysiewicza tzw. „Kamienicę Żelazko”. Jedna z edycji naszego konkursu dedykowana była odbudowie w pierwotnej formie tego atrakcyjnie położonego budynku. Niestety, od tamtej pory pusta działka straszy, a jeśli wierzyć medialnym zapowiedziom – może straszyć jeszcze bardziej. Zamiast wyczekiwanej kamienicy powstać ma tam parking…
W związku z zaistniałą sytuacją, piątą edycję konkursu dedykujemy ponownie „Kamienicy Żelazko”, licząc na zmianę tego smutnego stanu rzeczy – nie przez dosłowne zabetonowanie i zalanie asfaltem, ale przywrócenie budynku w dawnej okazałości.
Kategoria główna – renowacje kamienic
W tej kategorii wybieramy najlepiej odnowioną kamienicę w naszym mieście, nad którą prace zakończono w 2013 roku. Spośród 70 renowacji wykonanych w ubiegłym roku w Poznaniu, komisja konkursowa wybrała najlepszych 15, na które można oddać swój głos. Szczególną uwagę przy ocenie remontów zwrócono na:
- wierność oryginalnej, zabytkowej architekturze
- kolorystykę
- jakość wykonania robót
- „pozytywny kontrast” zrewitalizowanego budynku w stosunku do jego stanu sprzed renowacji
- odbiór prac przez Miejskiego Konserwatora Zabytków
- brak szpecących reklam na odnowionych elewacjach
Nagrody
Inwestor renowacji, która zwycięży w głosowaniu, otrzyma ufundowaną przez firmę „Mieszkania w Kamienicach” oraz portal „Poznańskie Kamienice” grawerowaną tabliczkę do wywieszenia przy wejściu do budynku. Ze względu na skalę i złożoność prac remontowych w realizacjach z 2013 r. komisja konkursowa, jak i MKZ przyzna wyróżnienia autorom szczególnie cennych renowacji. Dodatkowo koordynator do spraw estetyki wizerunku Miasta Poznania przyzna nagrodę dla najlepszego remontu budynku współczesnego.
Ważne hasła
Co oznacza MKZ? Jest to skrót oznaczający Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu.
Co to jest odbiór prac MKZ? Dokonanie odbioru oznacza, że Miejski Konserwator Zabytków uznał renowację za wykonaną prawidłowo, zgodnie z zasadami konserwatorskimi.
Przy każdym z remontów znajduje się symbol oznaczający rodzaj uwagi MKZ:
A – prace wykonano bardzo dobrze, zgodnie z wszystkimi zasadami konserwatorskimi – mówiąc krótko: „MKZ szczególnie poleca” 🙂 ,
B – prace wykonane prawidłowo z odbiorem konserwatorskim,
C – prace wykonane prawidłowo, bez odbioru konserwatorskiego,
X – prace wykonano źle bądź bez pozwolenia,
? – brak danych.
Głosowanie
Każdy kto chce wziąć udział w plebiscycie, może oddać swój głos w sondzie. Sonda znajdują się na drugiej stronie tego artykułu. Każda osoba ma do do dyspozycji 3 głosy.
Głosowanie trwa do 10 grudnia.
Zapraszamy do udziału!
Przewodniczący komisji konkursowej: Adam Adamczyk
Pozostałe osoby zaangażowane w konkursie: Grzegorz Pawlak, Paweł Sowa, PieEetrek.
RENOWACJE KAMIENIC (70):
[socialpoll id=”2235309″]
W przypadku wykrycia próby manipulacji wynikami konkursu (np. wielokrotne głosowanie przez tą samą osobę) organizator zastrzega sobie prawo do weryfikacji wyników.
— Pozycje konkursowe —
Centrum:
- Krysiewicza 5 (ocena MKZ: A)
Stare Miasto:
2-3. Stary Rynek 67-68 / Szkolna / Kozia 16 (ocena MKZ: C)
- Szewska 10 / Stawna (ocena MKZ: A)
- Szkolna 15 / Jaskółcza (ocena MKZ: C)
Łazarz:
- Berwińskiego 5 / Matejki (ocena MKZ: A)
- Chociszewskiego 44-44B (ocena MKZ: B)
- Orzeszkowej 9/11 (ocena MKZ: C)
- Wyspiańskiego 23 (ocena MKZ: C)
Wilda:
- Wierzbięcice 5 / Niedziałkowskiego (ocena MKZ: B)
- Wierzbięcice 20 / Św. Czesława 5 (ocena MKZ: A)
- Wierzbięcice 40 (ocena MKZ: A)
Jeżyce:
- Dąbrowskiego 33 (ocena MKZ: A)
Chwaliszewo:
14-15. Chwaliszewo 71-72 (ocena MKZ: B)
Przejdź na następną stronę aby zobaczyć listę z pozostałymi renowacjami zakończonymi w roku 2013