List do Prezesa MPK ws. tramwaju na Naramowice
Mijają prawie 4 tygodnie od czasu wysłania naszego apelu do Wiceprezydenta Kruszyńskiego o publikację przez miasto wszelkich dostępnych analiz dotyczących tramwaju na Naramowice. Dotychczas nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi. W międzyczasie jednak otrzymaliśmy list od Prezesa MPK: List Prezesa MPK z dnia 21 lipca 2014.
Poniżej publikujemy naszą odpowiedź do Prezesa MPK, w której podkreślamy potrzebę publikacji wszelkich dokumentów i analiz nt. trasy tramwajowej na Naramowice, także tych, które są w posiadaniu MPK. Mogą być one cennym źródłem informacji i materiałem porównawczym dla analiz, na które czekamy od Wiceprezydenta Kruszyńskiego.
Pan Wojciech Tulibacki
Prezes Zarządu MPK
Szanowny Panie Prezesie,
w odpowiedzi na Pański list z 21 lipca br., zapraszamy do upublicznienia opracowań będących w zasobach spółki nt. tramwaju na Naramowice, o których Pan wspomina. Uważamy, że stanowiskiem na temat nowej trasy tramwajowej powinien Pan podzielić się ze wszystkimi mieszkańcami Poznania. Ponieważ odnosimy wrażenie, że nie zrozumiał Pan intencji naszego listu – apelu do wiceprezydenta Kruszyńskiego, chcemy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
1) od listopada 2013 r. pomimo próśb Urząd Miasta nie przedstawił nam żadnych merytorycznych opracowań uzasadniających zastąpienie trasy tramwajowej, trolejbusami lub systemem para-BRT, stąd nasz otwarty apel o publikację tych dokumentów, tak by mógł się z nimi zapoznać każdy obywatel.
2) zeszłoroczna prezentacja Urzędu Miasta nt. rzekomych korzyści trolejbusu względem tramwaju była wysoce nieprofesjonalna i pełna nieprawidłowości podając nieprawdziwe dane np. w zakresie wysokości wiaduktu na ul. Garbary.
3) zapis z konferencji Forum Gospodarczego Aglomeracji Poznańskiej, w której Pan uczestniczył, umieszczony na stronie MPK zawiera naszym zdaniem bardzo jasny komunikat: „Prezes zaprezentował projekt trasy tramwajowej na Naramowice, która jego zdaniem znacznie bardziej sprawdzi się w tym rejonie, niż komunikacja autobusowa”. Jej treść wskazuje na to, że był Pan zwolennikiem budowy tej trasy. Nie ma tam również słowa o Pańskich wątpliwościach co do tramwaju czy potencjalnych problemach lub wariantach trasy, a powinny być umieszczone, właśnie po to, by uniknąć „dezinformacji”.
4) informacje nt. propozycji oraz wariantów inwestycji miejskich nie mogą być przedmiotem ekskluzywnych spotkań – muszą być powszechnie dostępne dla każdego obywatela.
5) szkoda, że w ciągu ostatnich 2 lat nie skorzystał Pan z okazji, by przekazać nam swoje stanowisko, a przede wszystkim materiały w trakcie spotkań u prezydenta Kruszyńskiego (w ramach tzw. usprawnień komunikacyjnych), na których niejednokrotnie wskazywaliśmy na konieczność budowy tramwaju.
6) jak Pan dobrze wie działamy społecznie bez żadnej gratyfikacji finansowej. Niestety czasu wolnego od pracy mamy niewiele, a na niektóre spotkania (te w godzinach pracy urzędników) część z nas bierze nawet urlopy. Szanując zatem nasz oraz Pański czas pracy, prosimy o podesłanie posiadanych dokumentów, tak by nasze spotkanie było w pełni merytoryczne i mogło przynieść ciekawe pomysły na rozwiązanie potencjalnych problemów. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamieszczenie posiadanych przez MPK analiz na stronie internetowej spółki.
Co najważniejsze, jeśli uzna Pan to za zasadne, opublikujemy także przesłane materiały na naszej stronie internetowej, po to, by mogła się z nimi zapoznać jak największa ilość mieszkańców.
Z poważaniem
Zarząd Stowarzyszenia