Raport Lotniczy za 2018

Opublikowane przez IdP w dniu

Z przyjemnością przedstawiamy Raport Lotniczy za 2018 sporządzony dla Prezydenta Miasta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka.

Celem Raportu jest pokazanie obecnej sytuacji poznańskiej Ławicy – potencjału, możliwości rozwoju, zagrożeń. Poruszamy kilkanaście zagadnień, mających naszym zdaniem fundamentalne znaczenie dla gospodarki Poznania i Wielkopolski. Analizujemy sytuację roku 2018 na tle pozostałych największych polskich portów lotniczych oraz szerszego kontekstu całej branży. Bierzemy pod lupę wszystko to, co istotne.

Mamy nadzieję, że Raport przyczyni się do poprawy sytuacji poznańskiej Ławicy, wskazując na kierunki działań. Jesteśmy w ostatnim momencie na wprowadzenie zmian. Wynik prawie 2,5 miliona pasażerów może cieszyć, jednak w perspektywie osiągnięć polskich portów lotniczych, sytuacji na rynku oraz potrzeb mieszkańców Poznania i Wielkopolski jest niezadowalający.

„Jest oferta – są pasażerowie. Oferta się pogarsza – spada liczba pasażerów”. – to zdanie może być krótkim podsumowaniem minionego roku na poznańskim lotnisku. Z jednej strony byliśmy świadkami bicia rekordów, zarówno w dynamice przyrostu ruchu pasażerskiego jak i samej liczbie odprawionych pasażerów. Z drugiej strony jako pasażerowie otrzymaliśmy „cios w plecy” – lotnisko straciło bazę operacyjną linii Wizz Air, co już zdążyło się przełożyć na spadki w ruchu odnotowane w ostatnim miesiącu 2018 roku.

Raport opracował zespół w składzie: Rafał Jankowiak, Maciej Korzeniewski, Paweł Sowa, Andrzej Żołna. Grafiki i zdjęcia wykonali: Arkadiusz Kluk, Piotr Kaczmarek, Grzegorz Pawlak.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder