Nowa inicjatywa: Forum Przestrzeni

Opublikowane przez IdP w dniu

Poznań, dnia 23 listopada 2011 r.
w 233. rocznicę powołania Komisji Dobrego Porządku

Król Stanisław August Poniatowski w ramach reformowania kraju dążył do podniesienia poziomu gospodarczego miast, co wiązało się przede wszystkim z poprawą warunków życia w ośrodkach miejskich Rzeczypospolitej. Wachlarz podejmowanych przedsięwzięć był bardzo szeroki i obejmował m.in. działania w przestrzeni publicznej. W dniu 23 listopada 1778 roku powołano poznańską „Boni Ordinis” – Komisję Dobrego Porządku. Oprócz regulacji o charakterze prawno-gospodarczym, sporządzenia planu sytuacyjnego miasta – swoistego inwentarza oraz prac przeciwpożarowych, Komisja zabrała się energicznie za politykę urbanistyczną. Efekty jej kilkuletniej działalności są widoczne w pejzażu Poznania aż do dzisiaj: klasycystyczna wieża ratuszowa, gmach Odwachu czy istniejące skrzydło Zamku Królewskiego na Wzgórzu Przemysła. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, iż Komisja ma swoje zasłużone i poczesne miejsce w historii naszego miasta, jako ruch, który tchnął weń na nowo życie.


Dzisiaj Poznań potrzebuje inicjatyw i działań, które poprawią warunki życia jego mieszkańców. Uważamy, że władze miasta kompletnie pogubiły się w wielu ważnych sprawach, pozostawiając w zbyt wielu przypadkach śródmieście samotnie na polu walki ze współczesnymi problemami codzienności.


Obserwujemy (niestety) bardzo często chaos decyzyjny i brak koordynacji działań poszczególnych komórek urzędniczych, odpowiedzialnych za kształtowanie polityki przestrzennej oraz remonty. To właśnie w ostatnich latach wydano dużo złych decyzji, dewastujących w rażący sposób przestrzeń miasta jak np. zagrodzenie mieszkańcom dostępu do rzeki Warty przy budowie zamkniętego osiedla przy Starym Porcie. Ten chaos można też zauważyć przy realizacji mniejszych zadań: słaba jakość małej architektury przy zbyt wielu inwestycjach, brudne chodniki, „niewydolny” monitoring, zalanie przestrzeni agresywnymi i tandetnymi formami reklamy zewnętrznej.

Nierozwiązane problemy narastają i powodują, że, pomimo dobrej woli wielu jednostek (także urzędników), następuje pogorszenie sytuacji. Jeśli nie poprawi się jakości miejskiej przestrzeni, centrum będzie się dalej wyludniać. Proces ten zagraża w dalszej perspektywie całej aglomeracji, z czego mało kto zdaje sobie obecnie sprawę. Ten negatywny trend koniecznie trzeba zmienić!

Chcemy mieszkać w Poznaniu: czystym, zadbanym, podnoszącym standardy, otwartym na nietuzinkowe pomysły, przyjaznym dla mieszkańców i przyjezdnych. Inaczej mówiąc takim, jakim był przed laty – w czasach Edwarda Raczyńskiego, wielkiego mecenasa kultury i sztuki czy Cyryla Ratajskiego, wielkiego prezydenta, autora gospodarczego rozwoju miasta w dwudziestoleciu międzywojennym.

Dlatego postanowiliśmy powołać obywatelskie Forum Przestrzeni.
Inicjatywa ta będzie opiniować bieżące decyzje, proponować konkretne rozwiązania w zakresie poprawy jakości przestrzeni i estetyki oraz rozwoju – przede wszystkim centrum miasta.

 

Będzie też zgłaszać problemy, monitorować przeszkody inwestycyjne oraz bariery, wskazywać obszary szans i zagrożeń, zagadnienia, które wymagają wnikliwej debaty lub interwencji.

 

Nasza inicjatywa, wpisująca się w kilkuletnią działalność  stowarzyszenia, ma zwrócić w jeszcze większym stopniu uwagę na problemy miejskiej przestrzeni.

Jest przede wszystkim krokiem w stronę mieszkańców, którzy nie mają czasu na pracę w stowarzyszeniu, jednak dostrzegają poruszane przez nas kwestie i czują potrzebę działania, chociażby jednorazowego.

W ramach inicjatywy:
– uruchomimy forum do dyskusji

 • umieścimy informacje ułatwiające interweniowanie u odpowiednich jednostek miejskich, odpowiadających za konkretne obszary funkcjonowania miasta
 • wprowadzimy system kontroli korespondencji z urzędnikami – by wyeliminować „głuchą ciszę” – braku odpowiedzi
 • planujemy spotkania – „burze mózgów” na poszczególne tematy celem wypracowania ciekawych rozwiązań

 

Jesteśmy po to, by wspierać mądre decyzje i blokować złe, pomagać urzędnikom i mieszkańcom w eliminacji barier i problemów.

Formuła Forum Przestrzeni ma charakter otwarty.
Inicjatywa założona przez stowarzyszenie „Inwestycje dla Poznania” w chwili obecnej skupia również forumowiczów portalu inwestycyjnego Skyscrapercity.com oraz blog Ulepsz Poznań.

Zapraszamy do współdziałania!

www.idp.org.pl zakładka Forum Przestrzeni

Najbliższe zagadnienia:
– 1) Akcja „Jaki Poznań Główny?” – cel: porządny i funkcjonalny dworzec kolejowy – rażąco niska jakość poziomu wykonania remontowanej części (perony 2 i 3). Więcej informacji:
www.jakipoznanglowny.pl

 • 2) Kontynuacja konkursu „DOBRY REMONT” na najlepszą renowację elewacji kamienicy w Poznaniu – rozbudowanie formuły i działania zmierzające do ratowania zagrożonych kamienic (m. in. stworzenie mapy zagrożeń)
 • 3) Walka z wandalizmem budynków – przede wszystkim eliminacja działalności szkodliwych tzw. „tagerów” bazgrających po kamienicach
 • 4) Walka z inwazją agresywnej reklamy zewnętrznej (billboardy, megaboardy, ekrany ledowe)

 • 5) Zabieganie o dobrą jakość małej architektury – m.in. wsparcie radnych i urzędników przy wypracowaniu katalogu mebli miejskich

 •  

  Jeśli chcesz uczestniczyć w pracach Forum, prosimy zaloguj się na stronie: www.idp.org.pl/forum, załóż nowe konto użytkownika, a następnie wyślij maila pod adres: idp.poznan@gmail.com, z podaniem swoich danych osobowych i nazwy loginu konta, który utworzyłeś/aś, tak byśmy mogli dokonać aktywacji.

  Kategorie: Estetyka

  0 komentarzy

  Dodaj komentarz

  Avatar placeholder

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Translate »