Apel do Radnych Ławico dokąd lecisz

Opublikowane przez IdP w dniu

Poznań, 23 lutego 2007 r.

 

Szanowni Państwo – Radni Miasta Poznania,  

przesyłamy do Państwa wiadomości treść raportu “Ławico dokąd (lecisz?)? – RAPORT 2006 o stanie lotniska Poznań-Ławica”, którego treść została ogłoszona na czwartkowej konferencji ( 22.02.2007). Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z nim.

Wskazuje on na fundamentalny problem, przed którym stoi Poznań: fatalna dostępność komunikacyjna drogą lotniczą.
Tracimy przez to pieniądze, bowiem zamiast obsługiwać pasażerów, zarówno lokalnych (z Poznania i Wielkopolski) jak i zagranicznych (turystów i biznesmenów), pozwalamy im na “ucieczkę” do innych portów lotniczych oraz miast, gdzie wydają oni swoje pieniądze. Każde 100 tysięcy pasażerów to wg naukowców Akademii Ekonomicznej zysk dla gospodarki miasta i regionu równy kwocie około 117 mln złotych!
Tymczasem w 2006 roku Ławica straciła od 400 tysięcy do 1 mln pasażerów, którzy z powodu braku oferty połączeń z Poznania, zmuszeni byli wybrać inne lotniska! To jest przerażające! Straciliśmy bowiem w ten sposób od 468 mln zł do 1 mld 170 mln zł… 

Brak połączeń lotniczych oznacza mniej pasażerów i mniej pieniędzy płynących do kasy miasta i regionu. Uniemożliwia szybki kontakt ze światem. Utrudnia przyjazd biznesmenom, inwestorom oraz turystom. Sytuacja ta sprawia, że tracimy szansę wykorzystania swojej dogodnej lokalizacji geograficznej a także prestiż oraz pozycję miasta atrakcyjnego dla inwestorów. Na dzień dzisiejszy nasi konkurenci zostawili nas w tej dziedzinie daleko w tyle: Kraków oferuje 51 połączeń, Katowice 30, Gdańsk 25, Wrocław 17 a Poznań…zaledwie 9. Tak dalej być nie może.

Dlatego apelujemy do Państwa o pomoc! Miasto musi być bardziej aktywne w kwestii wspierania rozwoju portu lotniczego. To nasze okno na świat! Musimy je otworzyć szeroko – inaczej turyści ani inwestorzy do nas nie przyjadą i przegramy z naszymi konkurentami. Zaproponowany budżet nie gwarantował wystarczających środków finansowych na działalność marketingową Portu Lotniczego, umożliwiającą mu skuteczną politykę ściągania nowych przewoźników i uruchamiania nowych połączeń. Dlatego kilku Radnych (p. Majchrzycki, p. Napieraj oraz p. Wiśniewski) zgłosiło istotne poprawki opiewające na kwotę kilku milionów złotych. Nie są to kwoty wystarczające, ale w dniu dzisiejszym – kiedy Ławica i Poznań są “lotniczą pustynią” – liczy się każda suma.

Nasz raport jest jednocześnie apelem do Państwa o przyjęcie wspomnianych wyżej poprawek.
Poprzyjcie Państwo w ten sposób rozwój naszego lotniska i miasta!
Przyszłość Ławicy i Poznania jest w Państwa rękach!
Czym jest kwota kilku milionów złotych wobec setek milionów złotych odlatujących nam razem z „uciekającymi pasażerami”?!

Liczymy na Państwa!

Więcej o akcji “Chcemy latać z Poznania!” na naszych stronach:
www.flytopoznan.com
www.chcemylatac.prv.pl

Kategorie: Komunikacja