Poznań Shannon

Opublikowane przez IdP w dniu

Poznań, 15 marca 2007 r.

Szanowni Państwo, 

Poznań podobnie jak wiele innych miast Polski obchodzi w tym tygodniu szereg uroczystości związanych z Dniem św. Patryka – patrona Irlandii. Więzi polsko-irlandzkie w ciągu ostatnich lat przybrały na sile. Według różnych szacunków w Irlandii przebywa od 130 do 300 tysięcy Polaków, tworząc w ten sposób istotną część tamtejszego społeczeństwa.

Niemal wszystkie ważniejsze miasta Polski łączą bezpośrednie połączenia lotnicze z najważniejszymi miastami Irlandii. Niestety w tym gronie nie ma Poznania.

Zapewne znana jest Państwu akcja społeczna „Chcemy latać z Poznania!”. Jedną z jej istotnych „składowych” jest inicjatywa Poznań-Shannon.

W tym uroczystym tygodniu inicjatywa świętuje swoje półrocze. I nie może się doczekać swojego końca. Dlaczego?

Na początku września 2006 roku zgłosiła się do nas pani Grażyna Bilska, informując o problemach związanych z brakiem połączeń z Poznania do zachodniej Irlandii. Pani Grażyna doskonale wie o czym mówi, gdyż właśnie tam przebywa obecnie jej córka – pani Martyna Bilska. Co ciekawe – region zachodniej Irlandii upodobali sobie także liczni Wielkopolanie i Poznaniacy, którzy znaleźli tam pracę. Brak połączeń lotniczych utrudnia im kontakt z Polską i rodzinami, które tu zostały. Nie mogą się również pogodzić z faktem, że ich nowi znajomi – Irlandczycy nie są w stanie odwiedzić ich rodzinnych stron tylko i wyłącznie z powodu braku bezpośrednich połączeń do Poznania. Tymczasem Polska i jej atrakcje stały się w Irlandii bardzo popularne i… dzięki połączeniom – dostępne. Niestety o Poznaniu i Wielkopolsce powiedzieć tego nie można…

Postanowiliśmy pomóc. Zawiązała się Inicjatywa Poznań-Shannon, której celem jest doprowadzenie do utworzenia bezpośrednich połączeń z Poznania do Shannon, a także w niedalekiej przyszłości do Cork i Belfastu. Samo połączenie do Dublina (dobrze, że chociaż takie z Poznania mamy) nie wystarczy.

Pani Martyna Bilska uzbierała ponad 500 podpisów w Irlandii, które zostały już przesłane do Poznania. Przyszło także dużo petycji internetowych. Istniała także możliwość podpisywania się w Towarzystwie Polsko-Irlandzkim w Poznaniu. W lutym br. zgłosił się do nas pan Michał Ostrykiewicz, który rozpoczął zbieranie podpisów w hrabstwie Kerry (również zachodnia Irlandia). W ciągu najbliższych dwóch miesięcy przekażemy podpisy Prezesowi Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Są one jednak już dzisiaj podstawą naszych działań w zakresie doprowadzenia do ustanowienia połączenia Poznań-Shannon. 

Uznaliśmy za stosowne poinformować Państwa o przebiegu tej inicjatywy. Również Państwo możecie pomóc naszym Poznaniakom i Wielkopolan w Irlandii, jak również ich rodzinom, które zostały w Polsce. 

Serdeczne pozdrawiam

Paweł Sowa
koordynator akcji „Chcemy latać z Poznania!”

www.chcemylatac.prv.pl

www.flytopoznan.com

Miasta irlandzkie obsługiwane z polskich portów lotniczych:

Belfast (Irlandia Północna): Katowice, Kraków, Warszawa

Cork: Gdańsk, Katowice, Kraków, Warszawa, Wrocław

Dublin: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław

Shannon: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Warszawa, Wrocław

Kategorie: Komunikacja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder