“Tak” dla obwodnicy Poznania

Opublikowane przez IdP w dniu

Poznań, 25 kwietnia 2012 r.

 

Szanowny Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Warszawa

 

Szanowny Panie Premierze!

Niezmiernie rzadko korzystamy z korespondencji do Pana Premiera, jednak sprawa, którą chcemy poruszyć jest najwyższej wagi. Chodzi o podstawowe zasady dobrego gospodarowania pieniędzmi, które przecież pochodzą z naszych podatków.

Wczoraj, tj. 24 kwietnia 2012 r., media wielkopolskie doniosły o braku pieniędzy na dokończenie 5,5 km środkowego odcinka Zachodniej Obwodnicy Poznania, na którą czeka nie tylko prawie milion mieszkańców aglomeracji poznańskiej, ale także obywatele innych miast w Wielkopolsce i regionach sąsiednich, położonych na trasie drogi krajowej nr 11. Obwodnica bowiem ma być jej integralną częścią. W założeniu stanowi korytarz tranzytowy z północy na południe, co ma wiązać się ze skróceniem czasu dojazdu do takich ośrodków jak Piła, Koszalin oraz Kołobrzeg na północy, a Ostrów Wielkopolski czy Wrocław i Katowice na południu. Obwodnica ma obsługiwać jeden z najważniejszych dojazdów nad Bałtyk dla mieszkańców zachodniej i południowej Polski. Niestety, bez brakującego 5,5 km odcinka jest nieużyteczna i nie może spełnić swojej roli.

Pomimo wcześniejszych deklaracji, wypowiadanych także przez polityków wielkopolskiej Platformy Obywatelskiej, Ministerstwo Finansów nie znalazło 160 mln złotych, jakich brakuje na dokończenie obwodnicy. To co wiadomo w tej chwili, to fakt, że nie wiadomo kiedy ona powstanie.

Oznacza to kilka kolejnych ciężkich lat – korków w samym Poznaniu i okolicach, dodatkowych kosztów dojazdu do Piły czy Koszalina, tysięcy ton spalin emitowanych przez pojazdy stojące w korkach, wreszcie bezużyteczność odcinka północnego, który lada moment będzie oddany do użytku. Obwodnica jest ważna dla aktywizacji gospodarczej wielu gmin, także tych położonych dalej od Poznania, jednak znajdujących się w strefie oddziaływania drogi S11.
Naszym zdaniem to wysoka nieodpowiedzialność i marnotrawstwo już zainwestowanych pieniędzy.

Zarówno mieszkańcy Poznania jak i pozostałych zainteresowanych regionów od długiego czasu oczekują obwodnicy. Istnieje projekt, zmieniony po ustaleniach z mieszkańcami. Wszystko jest gotowe, potrzebne są tylko obiecywane finanse by zakończyć budowę tej bardzo ważnej inwestycji.

Nie wiemy, co stanęło na przeszkodzie, że nasi regionalni politycy nie podołali zadaniu przekonania Ministerstwa Finansów do przekazania pieniędzy na ZOP, przez co niejako zmusili nas do wysłania niniejszego listu.

Mamy jednak głęboką nadzieję, że bliskie są Panu Premierowi ideały obywatelskie oraz zaufanie jakim obdarzyli Pana Premiera mieszkańcy regionu w ostatnich wyborach parlamentarnych.

W związku z powyższym prosimy Pana o interwencję w tej sprawie.

Z wyrazami szacunku i nadzieją na konstruktywne rozwiązanie problemu.

Paweł Sowa, prezes stowarzyszenia
Kamil Żmijewski, wiceprezes, skarbnik stowarzyszenia
Stowarzyszenie “Inwestycje dla Poznania”
Stary Rynek 52a/1, 61-772 Poznań

Kategorie: Komunikacja