List do Radnych w sprawie poprawek do budżetu miasta 2011

Opublikowane przez IdP w dniu

Szanowni Państwo!

Chcemy wyrazić niepokój związany z projektem budżetu miasta na 2011 rok. Rezygnacja z inwestycji poprawiających jakość oraz dostępność komunikacji miejskiej jest bardzo szkodliwa. Ścieżka rozwoju na jaką wchodzi miasto w naszym odczuciu nie powinna być dalej realizowana.

Korki są zmorą mieszkańców Poznania. Chcąc je wyeliminować i ułatwić mieszkańcom poruszanie się po mieście, musimy postawić na rozwój komunikacji publicznej i przeznaczyć na nią większe pieniądze. Co więcej, dobrze funkcjonujący transport miejski jest podstawą do rewitalizacji zaniedbanych obszarów, gdyż czyni centrum miasta bardziej przyjaznym obszarem do mieszkania, wolnym od uciążliwości motoryzacji. Ponadto oszczędza przestrzeń, którą można przeznaczyć na inne, bardziej przydatne cele.

Od paru lat słyszymy, że Poznań stawia na zrównoważony transport. Obecnie jednak wszystko zaczyna zdecydowanie wskazywać na to, że jest wręcz przeciwnie. Budowa wiaduktów nad nieistniejącą III ramą, w sytuacji dużo bardziej potrzebnych inwestycji jak np. nowe linie tramwajowe (Naramowice) czy wiadukty drogowe nad liniami kolejowymi (Dębiec), jest lekkomyślnością. 

Szacowane koszty III ramy to kilka miliardów złotych. Obecnie miasto wchodzi w finansowy dołek i opierając się na słowach prezydenta Grobelnego, Poznań nie będzie miał finansów do 2018 roku na jakiekolwiek większe inwestycje. Trudno się również spodziewać, aby po wspomnianym roku 2018 miasto znalazło tak duże fundusze na budowę III ramy. 

Brniemy zatem w błędne koło. Dlaczego i po co?

Szanowni Państwo, głosując nad poprawkami do budżetu, prosimy, abyście wzięli powyższe kwestie pod uwagę.

 

Z wyrazami szacunku,
Zarząd Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania w składzie:
Arkadiusz Borkowski
Jarosław Nehring
Tomasz Owczarczak
Paweł Sowa
Kamil Żmijewski
 
Wiadomość otrzymują:
Prezydenci Miasta Poznania
Radni Miasta Poznania
Przedstawiciele mediów